Подільська еміграція в контексті європейської та світової культури

 

17-18 березня 2011 року в стінах Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії відбулась міжнародна науково-практична конференція „Подільська еміграція в контексті європейської та світової культури”, співорганізаторами якої були Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, Хмельницька обласна державна адміністрація, Хмельницька обласна рада, Управління освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації, Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія, Українське історичне товариство (США), Білоруський державний педагогічний університет імені Максима Танка (м.Мінськ, Білорусь), Центр дослідження історії Поділля НАН України при Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка та Хмельницьке міське Товариство української мови імені Тараса Шевченка „Просвіта”

Розпочалась робота конференції із пленарного засідання, на якому були заслухані доповіді провідних науковців.

Із вступним словом виступила Шоробура Інна Михайлівна, ректор Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, дійсний член Академії педагогічних і соціальних наук (м. Москва), доктор педагогічних наук, професор, яка окреслила тематику роботи конференції, представила гостей із-за кордону, із сусідніх областей, із інших вищих навчальних закладів. Інна Михайлівна у своєму виступі наголосила на знаковості такого заходу, представила наш навчальний заклад, шлях його становлення та діяльність на сучасному етапі, розповіла про явище української еміграції, коротку історію переселенського руху, завдяки чому і налаштувала учасників конференції на плідну працю.

До складу президії конференції увійшли:

Брицький Валерій Григорович, керуючий справами виконавчого апарату Хмельницької обласної ради;

Попик Олег Федорович, заступник управління освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації;

Самборський Сергій, доктор психологічних наук Каліфорнійського державного університету, м. Модесто (США);

Діденко Зоя Олександрівна, голова Хмельницького міського товариства Просвіта, голова комітету міжнародних зв’язків і поріднених міст;

Баженов Лев Васильвич, доктор історичних наук, професор, директор Центру дослідження історії Поділля НАН України при Кам’янець-Подільському національному університеті ім. Івана Огієнка;

Романюк Іван Миронович, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського;

Костюк Степан Володимирович, директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею;

Галус Олександр Мар’янович, доктор педагогічних наук, доцент, проректор з наукової роботи Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії;

Телячий Юрій Васильович, кандидат історичних наук, доцент, проректор з науково-педагогічної роботи Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії;

Берека Віктор Євгенович, доктор педагогічних наук, доцент, професор кафедри фізико-математичних дисциплін Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії.

 З вітальним словом виступив Брицький Валерій Григорович, керуючий справами виконавчого апарату Хмельницької обласної ради, який привітав усіх присутніх із початком конференції та побажав творчої наснаги, висловив власну думку з приводу явища еміграції: „Наша робота повинна бути спрямована, щоб зібрати під одне крило тих, хто покинув Україну з тих чи інших міркувань”.

Від освітян Хмельниччини вітав усіх присутніх Попик Олег Федорович, заступник управління освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації.Він висловив думку, що наші земляки зробили вагомий внесок у розвиток культури, медицини, освіти, науки усіх країн, не тільки Європи, а й світу. Олег Федорович поділився даними, що найбільше людей на початку ХХ століття виїхало з тогочасного Кам’янець-Подільського університету.

Протоієрей Олександр Дацюк у своєму виступі зачитав вітання відкеруючого Хмельницькою єпархією Української Православної церкви Митрополита Хмельницького і Старокостянтинівського Антонія.З листа було зрозуміло, що в явищі еміграції не можна оминути увагою і представників православної церкви. Православна церква об’єднала своїх вірян у всіх куточках світу.

Наукова доповідь Баженова Лева Васильовича, доктора історичних наук, професора, директора Центру дослідження історії Поділля НАН України при Кам’янець-Подільському національному університеті ім. Івана Огієнка„Тисяча років української еміграції та участь у ній подолян” несла цікавий інформаційний блок, який не міг залишитись поза увагою присутніх. На думку Лева Васильовича: „Еміграція може розглядатись з тих часів, відколи існують українці”, а сучасна наука розглядає явище еміграції починаючи з ХІХ століття. Науковець підкреслив, що до настання незалежності українська еміграція була відсічена від України так як всі, хто емігрував за кордон ставали ворогами Радянського Союзу і про них не можна було навіть згадувати. Тому українська наука не досліджувала цього.

Баженова Стефанія Едуардівна, провідний науковий співробітник Центру дослідження історії Поділля НАН України при Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка, доктор історичних наук, професор, у своєму виступі „Основні етапи краєзнавчих досліджень Поділля науковцями і аматорами української західної еміграції (20-ті рр. ХХ ст. – початок ХХІ ст.)” розкрила основні елементи діяльності діаспори США за останнє століття.

Про роль діаспори для державотворення України розповіла Діденко Зоя Олександрівна, голова Хмельницького міського Товариства української мови імені Тараса Шевченка „Просвіта”. Доповідач розкрила питання про співпрацю „Просвіти” з російською та австралійською діаспорою. За її словами: „Діаспора сприяє створенню привабливого образу України”.

Виступав і „живий експонат” емігрантів, як він сам сказав, Самборський Сергій, доктор психологічних наук Каліфорнійського державного університету (м. Модесто, США), який побудував свій виступ на власному досвіді. Він наголосив, що проблеми інтеграції українців у США полягають не у тих, хто „пригощає”, а у самих українцях. Саме третє покоління емігрантів чи „повоєнні емігранти” відіграють найважливішу роль у відродженні та популяризації української культури.

Директор наукової бібліотеки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, доктор історичних наук, професор, Прокопчук Віктор Степанович із доповіддю про значення І.І.Огієнка, С.О.Сірополка і Л.Ю.Биковського в бібліотечній та бібліографічній справі. „Їх об’єднала любов до книги” – влучно підкреслює вчений.

Після закінчення пленарного засідання конференції на гостей чекав приємний сюрприз. На сцені актової зали творчі колективи Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії вітали наукову еліту України. Епіграфом для усіх присутніх стало народне прислів’я: „Нашого цвіту по всьому світу!” У такому національно-патріотичному дусі проходив весь концерт – це і українські народні танці, і пісні, і вишиті сорочки. Під час номерів виступаючих демонструвалась мультимедійні добірка фотографій, яка давала можливість присутнім у залі побачити цікаві моменти з життя українців закордоном. Завдяки серйозній підготовці та чіткій організації святкового концерту Плахтій Валентиною Іванівною, проректором з гуманітарної освіти та виховання, кандидатом педагогічних наук, доцентом учасники конференції отримали незабутні емоції та естетичне задоволення від побаченого на сцені.

Наступний етап роботи конференції передбачав роботу на секційних засіданнях, де науковці мали можливість прийняти активну участь в обговоренні проблемних питань, окреслених тематикою засідань. Для ефективної та якісної роботи був встановлений чіткий регламент виступів: на секційному – до 10 хвилин, під час дискусії – до 5 хвилин. Під час роботи секцій для демонстрації презентацій були надані технічні засоби: комп’ютер, мультимедійний проектор, екран.

За результатами роботи наукового зібрання планується видання збірників матеріалів наукових праць.

 

 

 

© 2022 Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія
29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 139
(0382) 79-53-55