АРХЕОЛОГІЧНА ПРАКТИКА – ВАЖЛИВИЙ КОМПОНЕНТ У ФОРМУВАННІ МАЙБУТНЬОГО ІСТОРИКА

Традиційно, протягом десятиліть, студенти-історики проходять археологічну практику в польових умовах.

З 22 червня по 5 липня цьогоріч студенти І курсу гуманітарного факультету спеціальності 014 Середня освіта (Історія) Хмельницької ГПА під керівництвом старшого викладача кафедри суспільних дисциплін кандидата історичних наук Семенчука Сергія Олександровича також пройшли археологічну практику. Її проведено на базі Державного історико-культурного заповідника «Межибіж».

У процесі археологічних досліджень працювали на розкопі біля південної стіни замку та закладали шурф поблизу Лицарської вежі ХV ст.; також займалися камеральною обробкою артефактів в археологічній лабораторії заповідника.

У процесі робіт виявлено знахідки періоду Руси-України (ХІІ-ХІІІ ст.) та Литовської доби (XIV ст.), а саме: фрагменти скляних браслетів, одна половина ливарної форми для виготовлення прикрас, шиферне прясло, вістря стріл, арбалетні болти, точило для голок, ковані цвяхи, 2 срібні монети Османської імперії – акче та уламки керамічних виробів ХІІ-ХІV століть, що є датуючим матеріалом в археологічній науці.

По завершенню археологічної практики традиційно відбулася офіційна церемонія «Посвяти в археологи»: студенти звітували «коменданту» Меджибізької фортеці Олегу Погорільцю (директор музею «Межибіж») та корифеям-археологам про набуті знання, пройшли суто археологічні випробування та взяли участь у магічних ритуалах посвяти у підземеллі замку.

Юних дослідників привітали завідувач кафедри Володимир Островий, який вручив символічні відзнаки ІІІ археологічної експедиції ХГПА.

Куратор групи Галина Гамрецька висловила найкращі привітання студентам та презентувала різноманітні смаколики.

У ході заходу символічної посвяти в археологи студенти презентували відеоспогади, спецвипуск газети «Межибіж-2021», власноруч написану пісню археологів, а також звучали крилаті цитати із щоденників археологічної практики та вітальні промови. Завершували ритуальною вечерею та фінальними знімками на пам'ять про незабутній час.

Таким чином студенти-практиканти закріпили теоретичні знання, здобуті на заняттях з курсу «Археологія», опанували методи археологічних досліджень: археологічна розвідка, стратиграфія, шурфування, реконструкція, робота з металодетектором та пошуковим магнітом, переведення відеозапису археологічних досліджень в текст та багато-багато ін.

Окрім цього, поповнили знання з історії фортифікації, природознавства, туризмознавства, набули досвід проживання в польових умовах та здобули незабутні враження й позитивні емоції.

© 2022 Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія
29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 139
(0382) 79-53-55