КАФЕДРА СУСПІЛЬНИХ ДИСЦИПЛІН. ««Петлюровці», «петлюрці», «петлюрівці», «петлюрівщина» у часі та просторі (до історії поняття)».

29 червня 2022 р. студенти Гуманітарного факультету І – IІІ курсів спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія), взяли участь (онлайн на платформі Zoom) в черговому Семінарі з міжвоєнної історії України який проводить Відділ історії України 20–30-х рр. ХХ ст. Інституту історії України НАН України. З доповіддю виступив старший науковий співробітник відділу історії України 20–30-х рр. XX ст. Геннадій Єфіменко.

Тема доповіді: ««Петлюровці», «петлюрці», «петлюрівці», «петлюрівщина» у часі та просторі (до історії поняття)».

Семінар продовжив актуальний формат наукового спілкування, де апробовуються новітні методологічні підходи, висуватимуться неочікувані гіпотези та пропонуються авторські теорії.

Не лише світ, а й вітчизняна гуманітаристика постала перед новими викликами і випробуваннями. Наукова дискусія є чи не універсальним інструментом ментальних змін, спроможних зрештою змінити світ на краще. «Мазепинці», «петлюрівці», «бандерівці»… Ці слова чув кожен українець, а про те, що введенням їх у вжиток російські шовіністи намагалися знецінити український національно-визвольний рух, постійно нагадують науковці та публіцисти.

Термін «петлюрівці» виділяється серед них низкою непритаманних іншим рис. Це, тепер вже хрестоматійне означення, усталилося не одразу, та й для характеристики українського війська чи українського руху загалом вороги УНР спочатку його не використовували. Водночас факти засвідчують, що до спроби знецінити назву доклалися не лише російські імперці, а й колишні однодумці по розбудові УНР.

Під час Семінару Геннадій Єфіменко проаналізував історію та поширення пов’язаних з іменем Симона Петлюри лексем. Йому вдалося відкрити чимало цікавого і маловідомого у цій тематиці.

Центральними питаннями стали:

- За яких обставин виник пов’язаний з іменем Петлюри термін та як він еволюціонував до звичного нам «петлюрівці»?

- Які «часові» та «просторові» кордони цього терміну відомі сьогодні?

- Кого радянська пропаганда цілком несподівано “нагородила” званням «петлюрівець»?

- Який маловідомий зв’язок вдалося віднайти між поняттями «радянський» та «петлюрівець»?

- Як і чому сам Симон Петлюра попервах реагував на поширення пов’язаного з його іменем терміну? Що і під впливом яких обставин змінилося згодом?

По завершенні Семінару задавалися питання, а головно відбулася цікава наукова дискусія яка була надзвичайно корисною для присутніх студентів академії, майбутніх вчителів історії. 

© 2022 Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія
29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 139
(0382) 79-53-55