Звіт з фольклорної практики

13 грудня 2012 р. студенти груп Філ(у)-22 факультету початкової освіти та філології зі спеціальності «Українська філологія» та студенти ХМ-21 факультету мистецтв зі спеціальності «Хореографія»* провели творчий звіт за результатами фольклорної практики у вигляді Андріївських вечорниць. Організатор заходу – керівник фольклорної практики, кандидат історичних наук, доцент кафедри української мови та літератури  Барташук Леся Юріївна.

На звіті з практики були присутні проректор з педагогічної практики Л.А.Машкіна, декан факультету початкової освіти та філології  І.П.Ящук, працівники відділу педагогічної практики Н.В.Казакова, А.О.Кащук, викладачі кафедри української мови та літератури та студенти академії.

За формою звіт містив дві частини: під час першої запрошені познайомилися із метою, завданнями, специфікою організації й проведення, місцем   фольклорної практики у системі підготовки українських  філологів. Дізналися про види традиційних вечорниць, побутуючих на Поділлі до середини ХХ ст., про причини їх зникнення, почуті як із уст респондентів при проведенні опитування за питальниками під час практики, так і визначені вченими-етнографами.  Практиканти охарактеризували стан побутування трансформованих та деформованих андріївських ритуалів у системі свят сучасного народного календаря, що визначалося одним із завдань практики – реальним  фольклористичним  обстеженням території Східного Поділля на предмет побутування окремих фольклорних жанрів, обрядів та ритуалів,  обрядового фольклору.

У другій частині звіту глядачі мали можливість побачити сценічне втілення локального багатства як традиційних, так і  осучаснених  андріївських ворожінь,  записаних  практикантами від носіїв фольклору. Осучаснення традицій святкування Андріївських вечорниць проявилося, зокрема, у ритуалах визначення імені судженого із використанням сучасних засобів зв’язку – мобільних телефонів. Зазирнути у майбутнє присутні могли за допомогою  ворожінь із використанням  собаки та інших традиційних символічних предметів. 

Закінчилося дійство традиційним кусанням калити, до якого мали змогу прилучитися всі бажаючі, причастившись таїни українських світоглядних вірувань та уявлень, розрізнені часточки яких збирали студенти під час проходження фольклорної практики.

Хореографічне оформлення вечорниць забезпечили студенти-другокурсники факультету мистецтв зі спеціальності «Хореографія»(група ХМ-22),  одним із завдань фольклорної практики у яких було знайомство із народними танцювальними традиціями, що супроводжували обрядово-ритуальні звичаї  родинного та календарного циклів подолян.

© 2022 Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія
29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 139
(0382) 79-53-55