КАФЕДРА СУСПІЛЬНИХ ДИСЦИПЛІН

13 серпня 2022 р. студенти Гуманітарного факультету ІІ – IV курсів спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія) першого бакалаврського рівня вищої освіти слухали онлайн лекцію на тему:

«КОЗАЦЬКІ ЛЮЛЬКИ»

відомого українського науковця Анатолія Волкова. Організатором події виступив Національний заповідник ХОРТИЦЯ – Khortytsia National Reserve.

Козаків не можна уявити без люльки! Оспівана в піснях та прославлена в легендах, вона була незамінною річчю для справжнього козака.

Поважний лектор ознайомив слухачів з видами, типами козацької люльки. Присутні дізналися про методи виготовлення, орнаментацією, правила використання (застосування) цього унікального (неодмінного) атрибуту козацького повсякдення, який завжди був оповитий містичним, утаємниченим змістом. Насправді, як з’ясувалося в ході лекції, значення цієї частинки нашої призабутої культури виходить далеко за межі поняття банального тютюнопаління. Тут сакральний зміст, медитативний, терапевтичний, філософський «ЛЮЛЬКА – ДОБРА ДУМКА!». До речі, як виглядала козацька люлька, можна побачити на виставковій археологічній експозиції створеній викладачем кафедри суспільних дисциплін к.і.н., справжнім археологом Сергієм Олександровичем Семенчуком. Запрошуємо всіх бажаючих на оглядини.

Насправді, тема захоплює, і звісно є невичерпною для вибагливого слухача. Значимість лекції важко переоцінити в умовах продовження, очевидно вже багаторічного протистояння. Тільки-но, ми почали розвивати історичну науку, повертати з небуття свою історичну пам’ять (буквально по крихтам), як знову опинилися під загрозою втрати свого культурного спадку. Адже Анатолій Волков використав у своїй презентації археологічні матеріали із пам’ятки національного значення, яка зараз перебуває в окупації.

На заняттях з освітніх компонентів «Спеціальні історичні дисципліни», «Археології», «Історії середніх віків, нової, новітньої України» ми постійно торкаємося долі артефактів нашої історичної спадщини які протягом століть системно грабувалися, нищилися і вивозилися до музеїв Москви та С. Петербурга. Здавалося, що це ніколи не повториться і втрат реліквій національного значення ми більше не будемо зазнавати. Якщо знищення пам’яток архітектури артилерією московітів є невідворотним у прифронтовій зоні, (вже), то хто відповість, до прикладу, за вкрадену окупантами унікальну колекцію медальєрного мистецтва Юхима Харабета (1929-2004 рр.) яка знаходилася в музеї м. МАРІУПОЛЯ? Мало хто знає, але колекція налічувала понад 700 ЕКСПОНАТІВ!, які передала на вічне збереження до музею дружина Ю, Харабета, Світлана, яка, увага, загинула в блокадному Маріуполі в квітні 2022 р. Хто не дав наказ на вчасне здійснення евакуації безцінних реліквій? Це стосується і архівів України, громадян. І це озвучено лише частину проблеми. Невже ми продовжимо вивчати свою історичну спадщину по картинкам і фотографіям, ба гірше, за оповіданнями очевидців. І це не колись там 500 років тому, а зараз!

Маємо зробити усе, щоби подібне не повторилося, а винні, були притягнені до відповідальності. Будьмо пильними! Пам’ятаймо! Слава Україні!

© 2022 Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія
29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 139
(0382) 79-53-55