КАФЕДРА СУСПІЛЬНИХ ДИСЦИПЛІН

17 вересня 2022 р. студенти Гуманітарного факультету І – IV курсів спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія) першого бакалаврського рівня вищої освіти взяли участь в (онлайн-засіданні на платформі Zoom) в роботі Історичного вебінару / Historical webinar, рубрика «Модерна доба. Друга світова війна. Сталінські злочини».

З лекцією виступив професор Віктор Миколайович Філас, д.і.н., (Хортицька національна академія м. Запоріжжя).

Тема лекції:

«ЗАПОРІЗЬКИЙ ТАБІР НКВД ДЛЯ ПОЛЬСЬКИХ ВІЙСЬКОВОПОЛОНЕНИХ: ФУНКЦІОНУВАННЯ ТА ПОВСЯКДЕННІСТЬ».

Захід приурочений трагічним подіям пов’язаних із наслідками вступу Совєтського Союзу силами Красной Армії в Другу світову війну, яке відбулося саме 17 вересня 1939 р.

Після поділу Польщі у 1939 році між СССР та Німеччиною, частина польських військовослужбовців опинилася на території Совєтського Союзу та була розміщена в таборах для військовополонених НКВД. Один із таких таборів знаходився у м. Запоріжжі в районі 10-го селища. Восени 1939 р. до табору прибули військовополонені у кількості 1604 особи та були закріплені за металургійним заводом ім. Орджонікідзе (зараз металургійний комбінат «Запоріжсталь»), де передбачалося використовувати їх на різноманітних роботах. Польські військовополонені працювали на заводі протягом 1939-1940 років. Інформація виявлених документів у Центральному військовому архіві у Варшаві (Centralne Archiwum Wojskowe) говорить про те, що ставлення до військовополонених мало чим відрізнялося від ставлення до кримінальників та ув'язнених, а саме:

• Низький рівень побутового та медичного забезпечення (одяг був виданий лише 1 раз і не прався жодного разу, 2 рази за 7 місяців військовополонені відвідали лазню, відзначається вкрай низький санітарний стан переповнених бараків, відсутність медперсоналу та належних медичних умов).

• Моральний тиск (заборона на відзначення католицьких свят)

• Низька оплата праці (заниження реально виконаних норм виробітку, виплата символічної зарплати).

Матеріали архіву на прикладі історії польських військовополонених дають змогу розкрити особливості практики совєтської системи поводження з військовополоненими та механізм маніпулювання нормами міжнародного гуманітарного права.

По завершенню лекції доповідач відповів на низку запитань від присутніх, що значно розширило знання і уявлення про цей складний історичний період.

Організатор семінару і модератор заходу к.і.н. Владислав Яценко,

«Kharkiv Historico-Philological Society»

© 2022 Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія
29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 139
(0382) 79-53-55