Тіні Слобідки-Шелехівської

26 травня студенти групи ПО-11 з куратором Петрюк Л.П. та викладачами Вільчанською Ю.Ю. і Блажевич О.І. відвідали музей Анни Ахматової у с.Слобідка-Шелехівська Деражнянського району. Для багатьох виявилося несподіванкою, що в глухому селі на Хмельниччині є музей Ахматової, який за зібранням особистих речей Анни Андріївни не поступається відомому Санкт-Петербурзькому музею у Фонтанному Домі (до речі, обидва музеї відкриті 1989 року до 100-ліття від дня народження поетеси). Тут поставлено перший в Україні пам'ятник видатній поетесі роботи Віталія Зайка(на фото), біля якого студенти провели літературне читання поезій зірки передреволюційних літературних салонів Петербурга.

У 1894 році будинок, де нині розміщено музей, дід Анни Ахматової придбав для своєї старшої дочки, тітки поетеси Анни Вакар. Тут прожила останні дні мати поетеси Інна Горенко, яка після років бідувань приїхала помирати до сестри. Анна Ахматова гостювала в родичів часто - у 1896, 1906, 1910, 1911, 1912, 1914 роках. Цікаво, що інші п'ять тіток теж мешкали в сусідніх із Слобідкою-Шелехівською селах. Згадаймо, що батько Ахматової, Андрій Антонович Горенко, походив із козацької старшини. Історики стверджують, що рід Горенків походив від гетьмана Сагайдачного. Втім, відомий досить-таки жовчний відгук Анни Андріївни про Україну та її мову, зафіксований у спогадах доньки творця радянської дитячої літератури Лідії Чуковської: «У меня в Киеве была очень тяжелая жизнь, и я страну ту не полюбила и язык... «Мамо», «ходимо», - она поморщилась, - не люблю». Але ці слова було сказано 1939 року, а 1958-го Анна Андріївна здійснила переклад  Франкових «Вольних сонетів», і «Зів'яле листя» в її версії переконують, що поетеса органічно відчувала українську мову в усіх її стилістичних нюансах.

Надзвичайно цікаво було розглянути книги відгуків цього музею, де знайшовся відгук  видатної української поетеси – Ліни Костенко.

Студенти змогли відчути атмосферу старовинної садиби, а,  прогулявшись під сторічними каштанами алеї Шелехівського парку, насолодитися красою подільської природи.

© 2022 Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія
29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 139
(0382) 79-53-55