Новини бібліотеки

Незламні, мужні, вольові

(14 березня – День українського добровольця)

Щороку 14 березня ми вшановуємо українських добровольців – людей, які не були військовими за професією, але в критичний для держави час без повісток та примусу, добровільно взяли до рук зброю, щоб захистити Україну.

Добровольчий рух – один з феноменів української нації. У важкі моменти добровольці підтримали та посилили українську армію. 2014-й та 2022-й роки показали, що в Україні велика кількість воїнів доброї волі.

Дякуємо нашим дарувальникам!

Книжковий фонд нашої бібліотеки поповнюється новими книгами завдяки викладачам та студентам. Пісоцька Леоніда Станіславівна, Галус Олександр Мар’янович та студенти факультету дошкільної освіти та психології долучилися до акції «Подаруй книгу бібліотеці». Ми отримали підручники, навчальні та методичні посібники, монографії, програми розвитку дитини дошкільного віку, навчальні та літературно-художні видання. Все це буде допомагати нашим студентам на науковцям у їхній діяльності. 
Щиро дякуємо та запрошуємо активно використовувати новинки!
 

Скарби безсмертного Кобзаря (до 211-річчя з дня народження Тараса Шевченка та 185-річчя з дня виходу «Кобзаря»)

9 і 10 березня Україна відзначає Шевченківські дні — дати народження і смерті геніального українського поета і художника Тараса Шевченка. Цього року ми відзначаємо 211 років з дня народження Тараса Григоровича.

Видатний український Кобзар вже дві сотні років піднімає український дух та веде бій в інформаційному полі. Його слово стало символом боротьби за правду, національну гідність і незалежність. Він не лише описував страждання свого народу, а й кликав до пробудження, до дії, до єдності.

Богдан Рубчак - український поет «Нью-Йоркської групи», літературний критик.

6 березня 2025 року виповнюється 90 років з дня народження Богдана Рубчака. Поет народився у 1935 році в Калуші. У восьмирічному віці (під час Другої світової) виїхав із батьками до Німеччини, де його батько помер.

Пізніше переїхав із матір'ю до США. Там Богдан Рубчак отримав філологічну освіту та у 21 рік випустив свою першу поетичну збірку.

У 60-х роках почав кар'єру університетського викладача, а також приїхав до Нью-Йорка, де згодом очолив українську редакцію Радіо "Свобода".

«Історія впертого чоловіка»

6 березня, у Всесвітній день книги, Людмила Павлішена, кандидат філологічних наук, доцент, викладач кафедри української мови та літератури, подарувала нашій бібліотеці особливу книгу. Її автор, Олександр Будько на позивний «Терен», світ якого назавжди змінився 24 лютого 2022 року, як і тисячі співвітчизників, не зміг стояти осторонь, коли вирішувалася доля нашої країни. Олександр став командиром взводу 49-го окремого стрілецького батальйону «Карпатська Січ», у боях в Харківській області втратив обидві ноги, але не волі до життя.

Круглий стіл «Бібліотека для твоїх потреб»

4 березня 2025 р. працівники бібліотеки Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії долучилися до круглого столу «Бібліотека для твоїх потреб». Організаторами були ВГО Українська бібліотечна асоціація, Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого, Благодійний фонд «Бібліотечна країна» спільно з Шведською школою бібліотечних та інформаційних наук університету Борос (Швеція) та Національною бібліотекою Латвії.

Обговорили потреби користувачів, на які вже сьогодні відповідають бібліотеки, та визначити напрями роботи, які необхідно підсилити чи запровадити. 

Подарунки від дитячої поетеси

Приємний неочікуваний подарунок отримала бібліотека Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії поштою. Наша випускниця Людмила Коваль, дитяча поетеса з м. Житомир, надіслала свої збірочки «Кольорові вірші», «Осінь в літо завітала» та «Це для тебе, моя ненько, вся моя любов» для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. 

Пані Людмила закінчила наш навчальний заклад 1986 року, класним керівником була Гут Людмила Сергіївна. 

Музика, що живе вічно

(215 років з дня народження Фридерика Шопена)

1 березня (22 лютого) 1810 року в Желязовій Волі під Варшавою народився Фридерик Шопен. Хлопчик жив у музичному оточенні, в 5 років уже самостійно виконував нескладні п'єси. Першим педагогог Фридерика, відомий музикант Войцех Живний, виховав в учня гарний смак та любов до музичної класики.

Шопен успішно закінчив ліцей та Вищу школу музики, де його заняттями керував композитор Юзеф Ельснер. Багато фортепіанних творів написав Фридерик під час навчання.

Фридерик Шопен багато подорожував по Європі з концертами та писав нові музичні твори, слухачі визнають його найкращим піаністом Польщі.

Благословенна Богом українська жінка

25 лютого українці відзначають День української жінки. Це свято має вшанувати внесок жінок у розвиток суспільства, культури, науки та боротьбу за незалежність. Здавна українська жінка оберігала наш рід, звичаї, мову, культуру, традиції, надихала та окриляла чоловіків, навчала та вкладала душу в діточок. Жінки відіграли важливу роль в історії нашого народу, брали участь в державотворенні.

Воля живе боротьбою…

 
«Ми не обирали цю війну, але ми прийняли бій…
Ця війна ввійде в історію, як війна тих, хто боровся за свою свободу, 
проти тих, хто воював за своє рабство…
Сьогодні Україна жива завдяки тим, хто зараз на фронті, 
тим, хто тримає над нами небо.»
Віталій Олуйко
24 лютого 2025 року – третя річниця повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Цей день назавжди закарбувався в пам’яті українців як найстрашніший ранок, коли життя поділилося на «до» і «після». Близько 03:40 ранку вибухи розірвали тишу міст, ракети вдарили по аеропортах, військових частинах і мирних кварталах. 

Мова – зброя та безцінний скарб

 

 

«ПОКИ ЖИВЕ МОВА, ЖИТИМЕ Й НАРОД ЯК НАЦІОНАЛЬНІСТЬ…»
Іван Огієнко (митрополит Іларіон)

Бібліотека спільно з виховним відділом Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії провели літературно-мистецький захід до Міжнародного дня рідної мови (21 лютого). 

З вітальним словом виступила ШОРОБУРА Інна Михайлівна, ректор Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, заслужений діяч науки і техніки України, член-кореспондент НАПН України, доктор педагогічних наук, професор. Інна Михайлівна наголосила на тому, що Українська мова є основою нашої національної ідентичності, символом нашої свободи та величі та подякувала всім, хто бореться за нашу волю та незалежність на передовій.

Національна символіка України

Бібліотека Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії вітає всіх українців з Днем державного герба України! 
19 лютого 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову, якою тризуб князя Володимира Великого став головною геральдичною фігурою українського герба. Тризуб є дуже давнім символом, оскільки схожий на нього знак зустрічався ще за часів Трипілля, близько V-III тис. до н.е.
Чіткі зображення оригінального тризуба можна помітити на предметах побуту, зброї та грошах, які дійшли до нас з X століття. Це був особистий знак Володимира Великого. Тризуб не тільки карбувався на монетах разом з портретами князя, а й був на печатках договорів, які Київська Русь укладала з іншими країнами.

Надходження до бібліотеки:

 

1. Війна за Україну; правда про Голодомор-геноцид українців: журналістське розслідування: бойова газета героїчної нації: Україна молода. листоп. 2024. Київ: Ліра-К, 2024. 352 с.: іл.

2. Диктатори ХХ-ХХІ століть: тоталітарні режими та наслідки для суспільства: за матеріалами міжнар. наук. конфер. (Київ. 11 листоп.2022 р.): до 90-х роковин пам'яті жертв Голодомору - геноциду українців. Київ-Харків: Право, 2023. 488 с.

3. ОУН на Донеччині: зб. документів та матеріалів. ТІ / упоряд. Добровольський О.Б. Донецьк: Спадщина, 2013. 358 с.

4. Від УНР до ОУН: український рух на Донеччині 1917-1959 років. Т.ІІ / упоряд. О.Б.Добровольський. Львів: Левада, 2020. 392 с.

Міжнародний день дарування книг

 

До Міжнародного дня дарування книг бібліотека Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії отримала цінні та цікаві подарунки, варті вашої уваги. Адже книга – один із найцінніших винаходів людства, вона сіє правду, добро, любов.

Щиро дякуємо за подарунки Інні Шоробурі, Олені Біницькій, Юрію Найді, Пасічнику Анатолію, Валентині Тафінцевій, Ларисі Сичко, Людмилі Дитинник.

Нагадуємо, що акція "Подаруй книгу бібліотеці" безстрокова. 

Ми завжди раді бачити вас у нашій бібліотеці та допоможемо підібрати саме те, що вам потрібно ????????

 

 

Літературно-мистецька зустріч подолян

Студенти Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії (групи ПП-21б, До-21б, ДО-31б, Філ-42у, Мпвш-71) та працівники бібліотеки ХГПА долучилися до мистецтва у ХОУНБ. 

Міжнародний день безпечного Інтернету

Хто володіє інформацією, той володіє світом»
Уїнстон Черчілль
 
В інформаційному суспільстві інформація стає потужним засобом впливу та зброєю. Доступ до всесвітньої мережі Інтернет в наш час мають практично усі, але, на жаль, не всі розуміють його можливості та загрози. 
Бібліотека Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії надає можливість розширити свої знання про безпеку у сучасному світі та представляє вашій увазі тематичну виставку до Міжнародного дня безпечного Інтернету.
 

Книжкова тематична полиця «Допитуйте мене українською»

 

«До збруї! До збруї стрільці!

Товаришів рідних згадайте,

Що мріють про волю в холодній землі.

Всі сили до бою з’єднайте!»

Вільгельм Габсбург

10 лютого 2025 р. - 130 років із дня народження Василя Вишиваного (справжні ім’я та прізвище - Вільгельм Франц фон Габсбург-Лотрінґен) (1895-1948), українського військового та політичного діяча, полковника Легіону Українських Січових Стрільців та Армії УНР, дипломата, поета, репресованого СРСР австрійського ерцгерцога, борця за незалежність України у XX столітті.

Вільгельм Габсбург-Лотрінґен був представником однієї з монарших династій Європи, яка на початку ХХ століття стояла на чолі Австро-Угорщини. Його батько і старший брат претендували на польський монарший престол у разі розпаду імперії. Натомість Вільгельм ще раніше зробив вибір на користь українців і українства.

 

БІЙ ЗА МАЙБУТНЄ УКРАЇНИ: 29 СІЧНЯ – ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ПОЛЕГЛИХ У БОЮ ПІД КРУТАМИ

 
29 січня 1918 року українські студенти стримали наступ ворога на Київ, проявивши жертовність і героїзм заради незалежності України.
Бій українських воїнів проти більшовицької армії на станції Крути затримав ворога на чотири дні. Таким чином добровольці утримали столицю на час, необхідний для укладання Брест-Литовського миру, який фактично означав міжнародне визнання української незалежності.
  Минуло понад сто років, а ми і знову змушені обороняти власну незалежність ціною людських жертв.
  Пам’ятати своїх героїв дуже важливо, адже герої – це ті найкращі, яких ми втрачаємо. Тих, хто поповнили український національний пантеон на сьогодні, напевно, вистачить для виховання патріотизму на сотні років уперед. В нашій історії герої Крут посідають особливе місце – вони одні з перших віддали свої життя за новопроголошену Українську державу.
До уваги бажаючих  розгорнута книжкова виставка «Юні оборонці України». Підбір літератури допоможе переглянути сторінки тих подій, запрошуємо до читального залу бібліотеки! 
 

Скорботна свічка пам'яті святої... 27 січня - Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту

Безпрецедентний вияв зла - Голокост - кровоточива рана на тілі людства. Пам'ять про ці події важлива не тільки як нагадування та засудження злочинів нацистів, а й також як повчання про небезпеку переслідування людей на підставі раси, етнічного походження, релігії, політичних поглядів або сексуальної орієнтації.
27 січня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили один із найбільших нацистських таборів смерті – Аушвіц-Біркенау.
Під час Другої світової війни 6 мільйонів євреїв стали жертвами нацистської політики, що передбачала знищення народів і груп, які нацисти вважали загрозою або неповноцінними. Близько 1,5 мільйона з них були з території сучасної України.
Пам'ятаймо!
 

© 2022 Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія
29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 139
(0382) 79-53-55