Хелловін

Хелловін, у культурі багатьох народів, прийнято вважати передднем всіх святих. Та чи знали ви, що у слов’янських традиціях саме в ніч з 31 жовтня на 1 листопада припадало інше свято - Велесова ніч?

Розберемо назву цього свята. 

Велес - бог з безліччю варіацій імені. Як його тільки не називали! Власій, Влас, Велесій, Улас, і ще багацько найменувань крім цих. Іноді його плутали з Волосом, коли ж насправді це два абсолютно різних божества. Влас - бог краси, багатства, любові, мистецтва. Називати Велеса богом худоби буде трохи невірно, оскільки цей титул, він, скоріш за все, отримав тоді, коли подібно Прометею здобув для жителів Яві вогонь. Його вважали покровителем волхвів, віщунів, ясновидців, одним із найзагадковіших богів тогочасного пантеону та володарем підземного світу. 

Святкування Велесової ночі.

Наші предки вірили, що окрім Яви, існує ще й світ добрих та злих духів - Нави. Коли Білобог передає колесо року Чорнобогу, відбувається перехід від осені до зими, тоді межа між світами тоншає, і жителі світів можуть переходити крізь неї, іноді навіть ненавмисне. Як ми вже знаємо, охоронцем цього проходу якраз таки був Велес.

Зазвичай в переддень свята в будинку ретельно прибирали, а в лазні залишали відро чистої води та новий віник для своїх предків з Нави. Будинкиі і ззовні і всередині прикрашали горобиною, перед порогом та вікнами розсипали сіль. Все це робилось для відлякування нечисті. Оселі прикрашались гарбузами, кабачками та яблуками.

На підвіконнях обов’язково запалювались свічки, до столу подавали багату трапезу, де обов’язково мали стояти зайві прибори для тих, хто вирішить провести вечір з близькими.

Безумовно цікавими були також ворожіння та прикмети у Велесову ніч.

Для тих хто хоче відтворити всі звичаї цього свята та не боїться чогось “з перчинкою”, можу запропонувати повторити ритуал наших предків. Вони розпалювали багаття на найвищому горбі у своїй місцевості, та стрибали через нього. Ще, однією з традицій практикувалося ходіння по розпеченому вугіллю. Вважалось, що це сприяє очищенню тіла та душі.

Не радили виходити з дому вночі, адже: “В Велесову ніч кожна дорога веде не туди куди прямуєш, а в світ Нави”

Поганою прикметою називали нове знайомство, бо воно не принесе в життя нічого хорошого.

Як ми пам’ятаємо, Велес був покровителем ясновидців та віщунів, тому не дивно, що в це свято також багато хто старався дізнатись своє майбутнє.

В цю ніч намагались попросити допомоги в предків, перед сном уявляючи їх та переповідаючи свою проблему. Якщо увісні цей родич навідається до вас - це добрий знак, і вам допоможуть з вирішенням проблеми.

Можна покласти під подушку яблуко, та перед сном загадати якесь бажання. Зранку його потрібно буде з’їсти. 

Цікавим способом можна відзначити ще гадання по тіні полум’я. На папірці записували питання, та кидали його у вогнище, намагаючись розгледіти та розшифрувати фігури що в ньому побачили.

Підготували студенти

ПО-12 (2022р.)

© 2022 Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія
29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 139
(0382) 79-53-55