Рекомендації психолога в ситуації політичної та соціальної напруги

Звертаємо Вашу увагу на те, що тривога за себе та за рідних, страх, розгубленість це абсолютно нормальні почуття, коли є соціальна невизначеність і політична напруга. Вам може бути важко сконцентруватися на конкретних справах та виконанні буденних задач – важливо зрозуміти свої почуття, прислухатися до них та, головне не боятись їх. Це нормальна реакція нашого організму на подібні події. Розуміння своїх почуттів дає змогу якнайшвидше шукати шляхи відновлення душевної рівноваги.

Орієнтовна  антистресова  програма

  1. Намагайтесь не піддаватись паніці і не створюйте паніку, ЗМІ переповнені тривожними фактами іноді суперечливими і мало перевіреними даними, намагайтеся зберігати критичність мислення – так легше реагувати на поточні події Людині, яка знаходиться у рівновазі, легше справитись з тривогою та стресом. Краще джерело інформації – очевидець подій, якому Ви можете довіряти.
  2. Спокійний та організований ранок зменшить неприємності дня, тому намагайтесь прокинутися за 10 хв. до того, як встати з ліжка. Одяг та усі необхідні речі краще підготувати звечора.
  3. Починати день потрібно маючи достатньо часу для водних процедур, не слід поспішати зранку, особливо під час сніданку
  4. Плануйте свій день (подумки та письмово) але надто на свою пам’ять не сподівайтесь, краще занотуйте перелік справ на подальші наступні дні, визнаючи пріоритети на завтра
  5. Робіть вчасно перерви для харчування, але харчування мусить бути правильним: вживайте більше натуральних продуктів, овочів, фруктів. Обов‘язково має бути сніданок та рівномірний прийом їжі впродовж дня, пийте до 2 літрів води на добу
  6. Від неприємностей ніхто не застрахований, але не варто на них концентрувати свою увагу, замість того, щоб обміркувати власні переживання треба діяти, шукати вихід, пробувати нові варіанти. Визначте хто і у чому може Вам допомогти і допомагайте самі.
  7. Не втрачайте можливості робити фізичні вправи (це необов‘язково ранкова зарядка або гімнастика) під час перерви вийдіть з аудиторії, пройдіться коридором, розвійтесь по дорозі додому, залиште пару хвилин на уповільнену ходу, прогуляйтесь, подихайте свіжим повітрям.
  8. Вчасно відпочивайте. Плануйте хоча б одну приємну подію впродовж дня (кіно, прогулянка, кава із друзями тощо).
  9. Частіше всміхайтесь собі та іншим. Пам‘ятайте спогади про приємне зменшують роздратування та налаштовують на успіх. Сміх та гумор – підґрунтя творчості та повноцінної життєдіяльності. Сміх зменшує навантаження, втому та знижує дію стресу, а гумор (як би це парадоксально не звучало) найкращий засіб зберегти серйозне ставлення до життя.
  10. Якщо вже маєте негативні емоції чи образи – запишіть їх на клаптику паперу, перечитайте та емоційно розірвіть. Змінюйте акценти ситуацій, подумайте як виглядатиме невдача через місяць, рік…
  11. Зробіть ваше життя простішим, приберіть мотлох. Складіть список речей, які Вас дратують або змушують постійно поспішати. Розробіть систему запобіжних засобів. Регулюючі усі дріб‘язковості маєте нагоду регулювати своє життя в цілому.
  12. Обов’язково відпочивайте вночі. Нічний сон дає змогу відновити сили, позитивно відображається на самопочутті. Ніколи не слід робити щось за рахунок сну.
  13. Не рівняйтесь на тих, хто погано вчиться чи працює, завжди варто прагнути до кращого, а не озиратись на гірше.
  14. Не чекайте поки Вашу працю оцінять. Рахуйте самі свої успіхи та винагороджуйте себе за них. Зустріньтесь із друзями у кафе, купіть собі якусь приємну дрібничку, але це усе за роботу, яку зроблено вчасно.
  15. Плануйте своє навчання та домашню роботу таким чином, щоб залишався час для відпочинку. Робіть те що Вам подобається, коли відпочиваєте (хобі). Зцілення не в тому  що робите, а як до цього ставитесь.
  16. Аби запобігти невдачам та розчаруванню беріться за посильні завдання. Виокремте у режимі дня час призначений особисто для себе.
  17. Психофізичне здоров‘я полягає не у тому, щоб відповідати чужим нормам та стандартам, а у тому щоб дійти згоди із собою.
  18. Вчіться у минулого, плануйте майбутнє, але живіть теперішнім.
  19. Навчіться розслаблятись, розвантажувати себе емоційно та фізично особливо під час вимушеної перерви (транспорт, черга).
  20. Знайдіть собі корисне заняття. Спокій і рівновага гарантовано підтримується, якщо у людини є чим зайнятися, особливо, якщо це заняття потрібно й іншим людям.
  21. Будьте у доступі. Проявляйте передбачливість. Домовтеся з близькою людиною про періодичність зв’язку, і спільні дії, якщо зв’язок з якихось причин перерветься.
  22.  Якщо Ви нездужаєте – зверніться за медичною допомогою. Не запускайте хворобу, в стресі організм використовує свої ресурси швидко, і його потрібно підтримувати.
  23.  Якщо Ви відчуваєте дратівливість, напругу, тривогу, якщо у вас порушився сон, якщо ви не справляєтеся з емоціями – зверніться за допомогою до психолога.
  24. Знайдіть свою життєву місію. Як перефразував Віктор Франкл Фрідріха Ніцше: "Той, хто знає, Навіщо жити, може витримати майже будь-яке Як" (Frankl, 1981).
  25. Психоемоційна система схильна до перевантажень і потребує підтримки. Якщо Вам важко зверніться по допомогу до тих, кому Ви довіряєте і які Вас можуть підтримати: це можуть бути друзі, близькі, навіть просто оточуючі, дозвольте собі відчути їх можливу турботу. Чим більше в кожному з нас буде душевної рівноваги і ми будемо розуміти наше місце в ці часи, тим швидше наша країна збереже свою цілісність, досягне стабільності, економічного та духовного розквіту.

 

З повагою практичні психологи ХГПА

© 2022 Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія
29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 139
(0382) 79-53-55