Гуцульські забави

27-28 квітня 2017 р. студенти групи ДО-12 (куратор Онофрійчук Л.О.) подорожували найцікавішими місцями Карпат.

Першим екскурсійним об’єктом програми був музей писанки у Коломиї, збудований у 2000 р. Центральна частина музею  має форму писанки висотою 14 метрів. Це єдиний в світі музей писанкового розпису. В музеї розміщено понад 6000 писанок, представлених з переважної більшості областей України.

Вражаючим об’єктом був водоспад Гук у с. Шешори, висота падіння води становить близько 4-5 метрів.

У м. Косів, яке називають «Воротами Карпат», а також столицею декоративно-ужиткового мистецтва України студенти були на майстер-класі з виготовлення ліжників (ткане вовняне покривало з двохсторонньою ворсовою поверхнею з овечої шерсті). Майстриня показала та розказала етапи їх виготовлення.

Цікавим був майстер-клас косівської кераміки Іванни Козак-Ділети, представниці п’ятого покоління в династії гончарів. Майстриня розповіла та продемонструвала етапи виготовлення керамічних виробів. Бажаючі спробували виготовити посуд самостійно або розписати його. Художньому стилю майстрині найбільш притаманні вироби, мальовані технікою ріжкування по червоній глині білим ангобом. У неї вишуканий мережаний орнамент.

У 2003 р. на території Національного природного парку «Гуцульщина», с. Пістинь розміщена «Садиба Святого Миколая», виконана в традиційному карпатському стилі. Студенти відвідати виставку новорічних і різдвяних іграшок, почивальню Святого Миколая, кімнату в якій зберігаються листи дітей та ін. Саме тут мали змогу доторкнутися до казки.

Другий день розпочався екскурсією до  музею музичних інструментів та культури гуцульського побуту Кумлика. Матеріали збиралися протягом 30 років – це предмети побуту, давній гуцульський одяг, знаряддя праці, грошові знаки різних часів та багато іншого, що дає уявлення про життя гуцулів. На особливу увагу заслуговує колекція музичних інструментів, серед яких: скрипки (в тому числі скрипки-довбанки і прямокутна скрипка), цимбали,коза, дримби, трембіти, роги та багато інших. Донька засновника музею продемонструвала звучання різних музичних інструментів, супровождуючи гуцульською піснею.

В музеї «Гуцульської магії» студенти довідалися про боротьбу гуцулів з духами, про магічні знаки та предмети, про людей з надприродними властивостями, про магію, як одну зі складових культури гуцулів. У музеї ознайомилися з практикою двох найсильніших мольфарів – Андрія Атаманюка (Ґоя) та Михайла Нечая.

Цікавим було сходження на гору Писаний Камінь – це древнє святилище гуцулів. Легенда стверджує, що цей камінь не що інше, як священна могила короля титанів з племені карпів, від яких і пішла назва «Карпати». Цей камінь має дивовижні властивості і силу. Хто приходить до нього з добрими думками і добром, то воно примножується. Хто принесе до нього камінь або камінчик, покладе поруч, той залишить тут всі свої проблеми. А хто візьме від Писаного Каменя хоча б піщинку, той забере всі проблеми з собою.

Карпати – це унікальний куточок природи, багатий цілющими мінеральними джерелами, куточок що зустрічає людину фантастичною красою природи і величним спокоєм гір. Чисте гірське повітря, давні ялини, озера з кришталево прозорою водою і вируючі водоспади – всім цим незаймана природа Карпат тішить відпочиваючих.

© 2022 Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія
29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 139
(0382) 79-53-55