КАФЕДРА СУСПІЛЬНИХ ДИСЦИПЛІН

03 вересня 2022 р. студенти Гуманітарного факультету ІІ – IV курсів спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія) першого бакалаврського рівня вищої освіти взяли участь в (онлайн-засіданні на платформі Zoom) в роботі Історичного вебінару / Historical webinar, рубрика «Ранньомодерна доба. Військо Запорозьке низове». З лекцією виступивдослідник Запорозького козацтва, к.і.н., Завідувач відділом історії Національного заповідника «Хортиця» Олександр Мірущенко.

Тема лекції:

«ПІВНІЧНІ ЗЕМЛІ ВІЙСЬКА ЗАПОРОЗЬКОГО НИЗОВОГО У 60 – 70-х рр. ХVІІІ ст.: ПРОТИДІЯ ІМПЕРСЬКОМУ НАСТУПУ І СТВОРЕННЯ НОВИХ ПАЛАНОК»

У 60-ті рр. XVIII ст. російська імперія посилює свій наступ на запорозькі території. Кіш продовжує протидіяти цьому наступу і активізує діяльність по заселенню своїх земель. Утворюються нові паланки – Макаріївська, Барвінкостінківська та ін. Виокремлюється старшина, яка чинить збройний опір імперському наступу.

Одночасно лектор зазначив, що працює разом із однодумцями над науковим проєктом, а саме унікальним атласом «Землі Війська Запорозького Низового у XVIII ст.». Проєкт передбачає зображення нововідкритих локалізованих паланок на історичних картах. На лекції стало відомо, що вже нанесено до 2000 топонімів на карту, однак труднощі полягають у дослідженні і локалізації ойконімів. По ходу розмови студенти-історики дізналися про те, що історична географія півдня України XVIIIст. на сьогодні не достатньо вивчена. Попереду, очевидно тривала дослідницька праця. Висловлювалися думки, зокрема, модератором заходу к.і.н. Владиславом Яценко про перспективи включення даних матеріалів до шкільних підручників з історії. По завершенню заходу доповідач відповів на численні запитання присутніх. Досить пізнавальними для студентської аудиторії стали критичні зауваження професора, д.і.н. Запорізького національного університету Володимира Мільчева. В цілому захід справив дуже позитивні враження на майбутніх вчителів історії.

Організатор семінару і модератор заходу к.і.н. Владислав Яценко,

«Kharkiv Historico-Philological Society»

© 2022 Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія
29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 139
(0382) 79-53-55