- Новини
- Структура
- Підрозділи
- Наукова робота
- Науковий відділ
- Новини
- Конференції
- Аспірантура та докторантура
- Наукове товариство
- Фахове видання
- Вчена рада
- Наукова співпраця
- Наукові школи
- Спеціалізовані вчені ради
- Спеціалізовані вчені ради PhD
- 2023-2024 рік
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.010
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.011
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.012
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.013
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.014
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.015
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.016
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.017
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.018
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.019
- 2021 рік
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.001
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.002
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.003
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.004
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.005
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.006
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.007
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.008
- Спеціалізована вчена рада ДФ 70.145.009
- Нормативно-правова база
- 2023-2024 рік
- Cпеціалізована вчена рада Д 70.145.01
- Спеціалізовані вчені ради PhD
- Стажування за кордоном
- Підвищення кваліфікації
- Відкритий доступ до міжнародних журналів
- Академічна доброчесність
- Виховна робота
- Навчальна робота
- Психологічна служба
- Міжнародна діяльність
- Охорона праці
- Студентська рада
- Бібліотека
- Центр кар'єри, працевлаштування та профорієнтації
- Проекти
- Профспілка
- Рішення вченої ради
- Забезпечення якості вищої освіти
- Співпраця з ЗВО України та зарубіжжя
- Наукова робота
- Факультети
- Студенту
- AБІТУРІЄНТУ ↓
- Про приймальну комісію
- Контакти приймальної комісії
- Правила прийому
- Строки прийому документів – 2023 рік
- Вартість навчання – 2023 рік
- Регіональне замовлення
- Перелік документів для вступу
- Реєстрація на ЄВІ / ЄФВВ
- Мотиваційний лист
- Перелік спеціальностей
- Програми співбесід, фахових вступних випробувань, творчих конкурсів – 2023 рік
- Рейтингові списки вступників
- Списки рекомендованих до зарахування
- Накази про зарахування
- Вступ за ваучером
- Особливі умови вступу
- Публічна інформація
- Контакти
Наукова спадщина Миколи Дарманського у розвитку освіти України
23 травня 2024 р. на базі Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії відбулася науково-практична конференція «Наукова спадщина Миколи Дарманського у розвитку освіти України», яка розпочалась піснею Б. Лятошинського на вірші М. Рильського «Слава тим, хто прагне волі». У виконанні хорової капели імені Віктора Толстих прозвучали проникливі рядки Максима Рильського:
«Слава тому, хто шляхами,
Вже протертими, не йде,
А між скелями й тернами
Новий, кращий шлях кладе».
Саме таким згадують колеги Миколу Миколайовича Дарманського, який зібрав цього дня управлінську та науково-педагогічну еліту України у дворику Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії. На жаль учасників конференції зустрів лише його бюст… Більшість з присутніх особисто знали Миколу Миколайовича як видатного українця, зодчого подільської освіти, першого ректора Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, науковця, надзвичайно світлої та сонцесяйної людини.
Від учасників науково-практичної конференції відбулось покладання квітів до погруддя Миколи Дарманського.
Гостей конференції було запрошено до участі у майстер-класі, щорічному фольклорному дійстві «А вже весна…», започаткованому більше 25 років тому Миколою Дарманським та Галиною Яківчук.
Модераторами пленарної частини конференції стали доктор педагогічних наук, професор, дійсний член НАПН України, академік-секретар Відділення професійної освіти і освіти дорослих НАПН України Нелля Ничкало; доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України, ректор Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії Інна Шоробура; кандидат філологічних наук, доцент, доцент кафедри української мови і літератури Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії Валентина Крищук.
Під час відкриття науково-практичної конференції Інна Шоробура наголосила: «Заслужений учитель України, кандидат педагогічних наук, доцент Микола Дарманський був Людиною, що залишила яскраві спогади… тим керівником, яким пишались та захоплювались».
З вітальним словом виступила начальник Управління інформаційної діяльності та комунікації з громадськістю Хмельницької обласної військової адміністрації Інна Михайлова та доктор юридичних наук, професор, Радник заступника начальника обласної військової адміністрації (з питань освіти) Олександр Пунда. Представники адміністрації зауважили на винятковій ролі Миколи Дарманського у розвитку освіти регіону.
На думку дійсного члена НАПН України, академіка-секретаря Відділення професійної освіти і освіти дорослих НАПН України Неллі Ничкало стрижнем Миколи Дарманського є український характер, глибинна любов до рідної землі, високі освітянські цілі й визначення сучасних підходів до їх поетапної реалізації з урахуванням попереднього досвіду, традицій та нових потреб, викликів і загроз. Ці особистісні риси в поєднанні з глибокою повагою до своїх колег-педагогів, усвідомленням необхідності надання їм допомоги в науково-професійному зростанні та вміння гармонізувати їхню діяльність для досягнення спільної мети сприяли високоефективній діяльності. Це уможливлювало досягнення таких результатів, що викликали в однодумців почуття радості й бажання постійно творити, шукати нове й впроваджувати його в практику.
На науково-практичній конференції відбулась презентація Іриною Дарманською монографії «Наукова спадщина Миколи Дарманського у розвитку освіти України: [моногр.] / за науковою редакцією Н.Г. Ничкало; упорядник І.М. Дарманська. Київ : Вид-во ТОВ «Юрка Любченка», 2024. 224 с.».
Під час презентації з вітальним словом виступив видавець монографії Юрій Любченко. Ірина Дарманська закцентувала увагу на основних ідеях наукових досліджень співавторів монографії: Н. Ничкало, І. Дарманської, І. Шоробури, В. Слюзко, І. Ящук, О. Біницької, Л. Машкіної, О. Галуса, Б. Крищука, Л. Пісоцької, Л. Зданевич, О. Пєхоти, О. Завроцького, О. Суховірського, Н. Казакової, Н. Сівак, О. Поліщука, Г. Яківчук, Й. Осецького.
Миколу Миколайовича справедливо згадують як освітнього реформатора. За сім років на посаді завідувача міського відділу народної освіти у місті Кам’янець-Подільський було зведено 4-и школи, введено в експлуатацію 9 закладів дошкільної освіти, відкрито навчально-виробничий комбінат. На посаді очільника управління освіти Хмельницької області йому вдалось значно розширити мережу закладів освіти. Було побудовано 60 нових дитячих садків та 86 шкіл.
Микола Дарманський багато зусиль приділяв розвитку вищої освіти регіону. Він відстояв збереження Хмельницького технологічного інституту побутового обслуговування (нині – Хмельницький національний університет), сприяв відкриттю на базі вищого артилерійського командного училища у Хмельницькому Інституту прикордонних військ (нині – Національна Академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького). Тоді ж було засновано заклади вищої освіти приватної форми власності. Також ним була відстояна позиція автономного функціонування університетів Кам’янець-Подільського (педагогічного та сільськогосподарського). Сприяв відкриттю Інституту регіонального управління та права, реорганізував Хмельницьке педагогічне училище.
Ідеї, які сповідував Микола Миколайович, – це виховання високоосвічених, духовно багатих, професійно підготовлених педагогів. За його підтримки були створені художні колективи, які згодом стали народними (Народна академічна хорова капела, Народний ансамбль пісні і танцю «Співуче джерело», Народний аматорський колектив «Подільські музики», «Проскурівський модерн»).
Природна внутрішня енергія Миколи Миколайовича доповнювалась та вдосконалювалась протягом усього життя та виявлялась в його самоідентифікації як носія української мови, громадянина України, патріота, що прогне до розквіту своєї держави.
Про Миколу Дарманського як управлінця та педагога зазначили у виступах почесні гості: доктор історичних наук, професор, Президент Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту, заслужений працівник культури України, голова Хмельницької обласної організації Національної спілки краєзнавців України Юрій Телячий; доктор наук з державного управління, професор, завідувач кафедри права та публічного адміністрування Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту, заслужений юрист України Віталій Олуйко; заслужений працівник освіти Алла Буданцева.