Гендерний аналіз підручників початкової школи

26 травня 2015 року студентки групи ПО-41 під керівництвом викладачки Тафінцевої С.І. з’ясовували зміст соціальних ролей чоловіків і жінок, їхніх специфічних якостей, з якими молодші школярі знайомляться на сторінках шкільних підручників (у рамках вивчення предмета «Гендерна педагогіка і психологія»).

Студентки зауважили, що шкільні підручники є одним із каналів отримання інформації про соціальні ролі жінок і чоловіків, про норми поведінки, прийняті в суспільстві. Постійне звернення молодших школярів і школярок до навчальної літератури в процесі навчання сприяє неусвідомленому засвоєнню цих образів.

Під час виступів студентки зосередили увагу на частоту звернення до гендерних стереотипів у підручниках початкової школи, виявляли соціальні ролі, які виконують персонажі на сторінках, вивчали розподіл сімейних обов’язків. Окремим питанням аналізу стало з’ясування фемінних/маскулінних якостей, які закріплюються у свідомості учнів і учениць початкової школи.

Результат гендерного аналізу показав, що підручники початкової школи у своєму змісті містять гендерні стереотипи, які транслюють патріархальні уявлення про роль чоловіків і жінок у житті суспільства, закріплюють за чоловіками сферу суспільного життя (робота, бізнес тощо), а за жінками – побутову сферу (дім, родина, діти тощо).

© 2022 Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія
29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 139
(0382) 79-53-55