Голландець Кор Роос презентував студентам ХГПА книгу з історії Голокосту

28 березня відбулося відкрите засідання гуртка «Обговорюємо проблему» (керівники: Зданевич Л.В., Пісоцька Л.С., Машкіна Л.А.). В рамках засідання відбулась зустріч із голландським письменником Кор Роосом (організатори зустрічі - Пісоцька Л.С., Пазій С.В., Дитинник Л.В.), який презентував другу книгу «Рама» ( перша книга «Народжені страждати».) – це свідчення сімнадцяти  євреїв,  яким вдалося  вижити  в концлагері  «Мертва Петля» в с. Печора Вінницької області Вони стали жертвами й свідками  трагічних подій  Голокосту 1941-1944 рр. на Україні.

Історія і пам'ять - пов'язані між собою категорії. Щоб не переривався зв'язок поколінь, необхідно знати і вивчати маловідомі сторінки тієї доби не лише за архівними джерелами, а й через свідчення очевидців. Проблема Голокосту є тим глобальним історичним явищем, вивчення якого потребує подібного підходу. Під час свого виступу Кор звернув увагу присутніх на той факт, що нацистська людиноненависницька ідеологія призвела в окупованих країнах до брутальної антиєврейської політики. Метою нацистів була побудова так званого «нового порядку»,  для досягнення якого необхідно було подолати супротив сили, що була основним цивілізаційним ворогом «арійства» - єврейства.

Із розповідей Рооса студенти дізналися, як із перших місяців німецької агресії проти СРСР евреїв Бесарабії і Буковини етапували в табір села Печера Тульчинського району і м. Бершадь. Багато з них загинуло від холоду і голоду. Згадав оповідач і  про факт масового знищення громадян України еврейської національності у  Вінниці. Багатьом із них, щоб вижити, довелося тікати з міста. Допомагали  вижити євреям українці, які згодом отримали звання «Праведник».

Як море моделюється в краплі води, так із 17-ти історій  очевидців  часів Голокосту, вміщених на сторінках книги «Рама»,читач дізнається про трагедію цілого народу часів Другої світової і Великої Вітчизняної воєн.

Наш обов’язок  – знати про невідомі сторінки Голокосту, зберегти пам'ять про безвинно загиблих  і їх муки,  щоб ніхто і ніколи не був забутий.

Народний аматорський колектив факультету дошкільної освіти «Подільські музики» подарував усім присутнім  народні єврейські пісні, а автор, Кор Росс, виразив слова подяки за теплу зустріч та всім  присутнім подарував книгу з власним автографом.

Організатори заходу - Пісоцька Л.С., Пазій С.В., Дитинник Л.В.

© 2022 Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія
29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 139
(0382) 79-53-55